Ładowanie

Produkty z Euroliściem


Wielu producentów oznacza swoje produkty etykietą ze słowami “bio” lub “eko”. Jeśli produkt nie jest poparty odpowiednim certyfikatem, czyli proces produkcji nie został skontrolowany i sprawdzony, nie mamy pewności, czy zawartość opakowania jest naprawdę ekologiczna i została wyprodukowana bez szkody dla środowiska. Możemy tylko wierzyć producentowi na słowo.

Dlatego też, aby konsument miał zaufania do tego co kupuje, stworzono jednolite oznaczenie ekologiczne Unii Europejskiej, o które mogą ubiegać się producenci pragnący produkować zgodnie z zasadami ekologii.

Jakie są wymagania wobec produkcji ekologicznej?

Dotyczą one nie tylko samego produktu, lecz także procesu produkcji oraz opakowań. Bardzo ważnym wymogiem jest, aby rośliny uprawiane ekologicznie rosły w gruncie, gdyż tylko organizmy odżywiane przez żywy ekosystem gleby, podglebie i skałę macierzystą, są w pełni ekologiczne. Rośliny, które w procesie produkcji nie rosną w glebie, lecz są uprawiane w pojemnikach lub hydroponicznie, nie mogą uzyskać znaku Euroliścia.

Rolnicy certyfikowani muszą działać tak, aby nie degradować gleby i nie zaburzać ekosystemu. Oznacza to nie stosowanie chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych. Stosuje się płodozmian oraz naturalne środki ochrony roślin. Ekologiczna hodowla zwierząt oznacza również karmienie zwierząt paszami pochodzącymi z upraw certyfikowanych, najlepiej z tego samego gospodarstwa.

Produkty oznaczone Euroliściem

Takie produkty muszą zawierać co najmniej 95% składników naturalnych i ekologicznych, zaś proces produkcji nie ma niekorzystnego wpływu na środowisko. Produkty oznaczone Euroliściem nie mogą zawierać GMO, organizmów modyfikowanych genetycznie, ani sztucznych polepszaczy.


Rolnictwo ekologiczne

Wybierając produkty ekologiczne, z Euroliściem, nie tylko dbamy o własne zdrowie, lecz także o przywrócenie różnorodności w środowisku. Wynikiem wyjaławiania gleby przez długotrwałe stosowanie chemii, jest powstawanie monokultur, które jeszcze bardziej niszczą środowisko i degradują glebę. Rolnictwo ekologiczne stosuje stare gatunki roślin i zwierząt, które są bardziej przystosowane do trudności przyrodniczych, tak aby nie stosować chemicznych środków ochrony roślin.

Utrzymanie tych gatunków nie tylko zapobiega ich wymieraniu, lecz także wzbogaca różnorodność środowiskową. Niestety stare, wartościowe gatunki roślin i zwierząt oraz stare metody gospodarowania zostały w większości przypadków zarzucone, gdyż przynoszą mniejszą produkcję, a co za tym idzie mniejsze zyski.

Bio, eko, zdrowe czy organiczne.

Żywność produkowana masowo jest tania, gdyż jest to produkcja na masową skalę, metodami przemysłowymi, które degradują środowisko, łączą się z cierpieniem zwierząt, zaś jakość jest często sztucznie wzbogacana. Natomiast produkcję ekologiczną, można przyrównać do ręcznej produkcji rzemieślniczej. Dlatego też oznaczenie Euroliścia ma za zadanie wspieranie rolnictwa ekologicznego, które nie tylko wspiera środowisko, lecz także nie powoduje cierpienia zwierząt hodowlanych. Jednocześnie pozwala konsumentom na świadomy wybór i pewność, że nie są wprowadzani w błąd przez puste hasła typu: bio, eko, zdrowe czy organiczne.

Bibliografia:

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 4 Średnia: 5]